Blog

O najpiękniejszym duchu muzycznym Gdańska i pasłęckich organach

O najpiękniejszym duchu muzycznym Gdańska i pasłęckich organachMuzyka organowa jest częstym elementem moich wędrówek z turystami. Prezentacje organów oliwskich to codzienność.  Wielokrotnie w sezonie mogę posłuchać znakomitego organisty Arkadiusza Popławskiego we Fromborku. Czasem trafi się Świeta Lipka. To standardy muzyczne, jakie mają w planach niemieccy turyści. 

Moje najnowsze odkrycie zawdzięczam jednak wspaniałej grupie gdańskich emerytów, którzy namówili mnie, mino napiętej czasowo ramówki, na zatrzymanie się "na chwilę" w Pasłęku, "bo tego miasta jeszcze nie znają". 
 
I zamiast 20 minut spędziliśmy tam prawie półtorej godziny...
Bo w cerkwi był akurat ślub prawosławny i trzeba było posłuchać, jak pieknie śpiewają. Bo przed zamkiem kręcono film "z epoki" i jeszcze trzeba było pogadać z samym burmistrzem.
A wchodząc do kościoła św. Bartłomieja usłyszeliśmy organy. 
 
Pani organistka Francien Janse-Balzer, Holenderka, która przyjechała na 4 miesiace "studiować te organy" zaprosiła nas wszystkich na górę i dała prawdziwy koncert. 
Tak więc mogliśmy posłuchać jedynych zachowanych organów Andreasa Hildebrandta, dwuszafowych, odrestaurowanych dopiero przed dwoma laty, a przedtem właściwie niemych, bo z 36 rejestrów działały tylko dwa... 
Ponoć mistrz Andreas po ich zbudowaniu otrzymał 50 dalszych zamówień na instrumenty :).
 
A co ma do tego "najpiękniejszy duch muzyczny" Gdańska?
Tak nazywano Daniela Magnusa Gronaua, gdańskiego kompozytora okresu baroku, którego wszystkie utwory zaginęły - ostatni manuskrypt w 1945 roku. 
Trzy lata temu mikrofilm tego manuskryptu odnalazł w chicagowskiej bibliotece Krzysztof Urbaniak, organista, dobry duch pasłęckich organów. 
To jedyny istniejący instrument, na którym  odnalezione utwory mozna zagrać tak, jak napisał je Gronau. 
Tak więc, aby posłuchać najpiekniejszych gdańskich utworów czasu baroku  - wybierzcie się do Pasłeka :). Warto!
 
 

Dodaj komentarz

Ewa Jaroszyńska
licencjonowany przewodnik i pilot wycieczek

+48 660 377 713

info@ewa-tours.pl

Copyright © 2014 -2024 Ewa-Tours Usługi Przewodnickie i Pilotażowe - Ewa Jaroszyńska | Created by WebProjekt