Gdańsk w Berlinie
Mimo częstych przyjazdów do Berlina nigdy dotąd nie udało mi się odwiedzić Pawiej Wyspy - miejsca wypoczynku Fryderyków Wilhelmów o różnej numeracji. Latem odwiedzana tłumnie, dziś die Pfaueninsel była tylko dla nas. I wreszcie mogłam zaspokoić potrzbę zobaczenia i dotknięcia pewnej kamienicy, wybudowanej w Gdańsku pół tysiąca lat temu...
W Gdańsku na Chlebnickiej 14 znajduje się gotycka kamienica. Rekonstrukcja, jak ogromna większość budynków historycznego śródmieścia. Ale jej oryginalna fasada istnieje - przeniesiona prawie 200 lat temu na wysepkę na jeziorze Wannsee, aby cieszyć oko pruskich władców i ich gości.
Do XVIII wieku kamienica była własnością rodzinny Schlieffów, jej kamienna gotycka fasada, wykończona na szczycie blankami, była jedyna w swoim rodzaju.
Potem było już coraz gorzej - kolejni właściciele ubożeli, miasto dotknięte nieszczęściami wojen i rozbiorów także nie było w stanie uratować cennego juz wtedy niszczejącego w szybkim tempie zabytku.
Uderzono więc do miłośnika gotyku - Fryderyka Wilhelma III, który kupił fasadę za 300 talarów. Rozebrane, ponumerowane elementy przetransportowano na barkach pod Berlin, na Wyspę Pawią, gdzie Karl Friedrich Schinkel wkomponował ją w przebudowywany przez niego tzw. "Kavalierhaus".
I tak Gdańszczanie mogą 500 km od domu ogladać gdańską gotycką kamienicę - jedną z nielicznych, które przetrwały, jedyną tak daleko od miejsca, gdzie ją zbudowano.
TAGI: Berlin, Gdańsk, Pawia Wyspa, ulica Chlebnicka, kamienica Schlieffów, Fryderyk Wilhelm III, Karl Friedrich Schinkel