Blog

Walentynkowo - o zalotach ostatniego Wielkiego Mistrza*

Walentynkowo - o zalotach ostatniego Wielkiego Mistrza*Mając 21 lat został Wielkim Mistrzem Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - (krócej: Krzyżaków), żeby 14 lat później złamać śluby zakonne, przejść z całym swym krajem na luteranizm i zostać świeckim władcą państwa zakonnego, od tej pory zwanego Prusami Książęcymi.  A świecki władca powinien mieć następców tronu, co wiązało się wtedy z koniecznością ożenku :)

Albrecht von Brandenburg-Ansbach, znany u nas jako Albrecht Hohenzollern, wystąpił jeszcze w 1525 do Zygmunta Starego z prośbą o rękę dwunastoletniej królewny Jadwigi. Król odmówił, uzasadniając to zbyt bliskim pokrewieństwem obojga - w koncu Albrecht był jego siostrzeńcem. Potraktowany przez Polskę czarna polewką, książe pruski ruszył z zalotami w styczniu 1526 roku na Danię. W połowie lutego delegaci obu państw podpisali we Flensburgu kontrakt małżeński  między Dorotą królewną duńską a Albrechtem Pruskim- oboje narzeczeni byli nieobecni :). Dorota wysłała przyszłemu mężowi list z walentynką - wieńcem cierniowym, który świadczyć miał o jej szczerych zamiarach. Albrecht odpisał zaraz, że milsze mu ciernie od niej od wszystkich kwiatów :)
 
Ślub wzięli 1 lipca 1526, na ucztę naczynia i żywność ściągano z całych Prus Książęcych. Założyli sobie nawzajem zdobione diamentami obrączki, a po nocy poślubnej książę podarował małżonce  naszyjnik złoty z szafirami i szmaragdami, wartości tysiąca guldenów.
 
Byli ze sobą szczęśliwi. Przeżyli razem 21 lat, mieli sześcioro dzieci, ale tylko jedna córka nie zmarła w dzieciństwie. Kiedy Dorota umarła, pogrążony w rozpaczy Albrecht chciał zrzec się panowania. Przekonano go, że dla dobra kraju musi zostać u władzy i ożenić się raz jeszcze, żeby dać państwu następcę. 
 
I tak sześćdziesięcioletni wdowiec poslubił osiemnastoletnią Annę Marię brunszwicką, pannę "trudnego charakteru". Męczyli się ze sobą do śmierci - umarli jednego dnia, 20 marca 1568, w czasie epidemii dżumy.
 
* Zakon krzyżacki nie został rozwiązany przez papieża, przetrwał w innych państwach - od XIX wieku główną siedzibą  zakonu jest Wiedeń, a obecnym Wielkim Mistrzem - Bruno Platter.
 
Źródła: 
Die Apologien Herzog Alberts, red.Almut Bues
Uroczystości weselne księcia Albrechta pruskiego w 1526 i 1550 roku, Jacek Wijaczka
 
 
królewna Dorota - miniatura z zamku Frederiksborg
Lucas Cranach Starszy - portret księcia Albrechta
Cornelis II Floris - popiersie epitafijne księżnej Doroty
posąg księcia Albrechta na dziedzińcu zamku w Malborku - fragment (fot.: Lestat)

TAGI: Albrecht Hochenzolern, Wielki Mistrz, królewna duńska Dorota, zakon krzyżacki, Prusy Książęce


Dodaj komentarz

Ewa Jaroszyńska
licencjonowany przewodnik i pilot wycieczek

+48 660 377 713

info@ewa-tours.pl

Copyright © 2014 -2024 Ewa-Tours Usługi Przewodnickie i Pilotażowe - Ewa Jaroszyńska | Created by WebProjekt